28 Aralık 2011 Çarşamba

Dosyalarınızı e-kitaba çevirebilirsiniz...CALIBRE...

Çok basit bir anlatımla; e-kitap farklı biçimleri bulunan, ekranı bulunan çok sayıda donanımla görüntülenebilen bir dosya biçimidir. En sık kullanılan biçimi PDF ve EPUB. Bu e-kitap biçimlerini çok sayıda donanımda destekliyor. Ancak özellikle PDF biçimli e-kitaplar kullanılan donanımın da özelliklerine göre kimi zaman bir resim dosyası gibi görüntülendiğinden yakınlaştırma (yazı boyutunu değiştiremiyorsunuz) yaptığınızda tam sayfayı değil tıpkı resim dosyasında olduğu gibi sadece yakınlaştırdığınız bölümü görebiliyorsunuz. Bu da kitap okumak için yada herhangi bir metni okumak için ideal bir yöntem değil. PDF dosyalarında metni dosyanın kendi sayfa özelliklerine göre okuyabiliyorsunuz ve herhangi bir değişiklik yapamıyorsunuz.

Oysa EPUB biçimli e-kitaplar açık kaynak kodlu olduğu için metin, kullanılan donanıma uyum sağlayarak mevcut sayfa sayısına göre değil görüntülenen metindeki yazı karakterinin boyutuna ve sayfa yapısı özelliklerine göre biçimleniyor. Yazı karakterini, yazının boyutunu vb. özellikleri değiştirdiğinizde kitabın sayfa sayısı artabiliyor yada azalabiliyor. Örneğin yazı boyutunu değiştirdiğinizde metnin tamamında değişiklik olduğundan sayfa sayısı artıyor ancak okurken herhangi bir zorluk yaşamıyorsunuz.

Şimdi size anlatacağım program internette ücretsiz versiyonu da bulunan CALİBRE isimle e-kitap yönetimi programı. Bu programla PDF (ve daha birçok biçimde) e-kitaplarınızı EPUB'a (ya da başka bir biçime) çevirebilirsiniz. Üstelik oldukça pratik ve hatta isterseniz kapak sayfası bile ekleyebilirsiniz. PDF ve EPUB dışında hangi biçimleri çevirebildiğini aşağıda yazacağım. Bu programın bir diğer güzel yanı da kullandığınız donanıma uygun olarak ekran görüntüsünü ayarlayabilmenizi sağlaması. PDF biçimli e-kitabınız EPUB biçimine çevirip NOOK COLOR e-kitap okuyucunuzda yada KİNDLE da okumak istiyorsunuz diyelim. Programın ilgili sayfasından girdi ve çıktı ayarlarını yaparak e-kitabınızı en uygun ayarlarla oluşturabiliyorsunuz. Hepsini aşağıdaki anlatacağım sırasıyla...

Abone

Hayran

Takipçi

Yazı

Yorum