28 Aralık 2011 Çarşamba

Dosyalarınızı e-kitaba çevirebilirsiniz...CALIBRE...

Çok basit bir anlatımla; e-kitap farklı biçimleri bulunan, ekranı bulunan çok sayıda donanımla görüntülenebilen bir dosya biçimidir. En sık kullanılan biçimi PDF ve EPUB. Bu e-kitap biçimlerini çok sayıda donanımda destekliyor. Ancak özellikle PDF biçimli e-kitaplar kullanılan donanımın da özelliklerine göre kimi zaman bir resim dosyası gibi görüntülendiğinden yakınlaştırma (yazı boyutunu değiştiremiyorsunuz) yaptığınızda tam sayfayı değil tıpkı resim dosyasında olduğu gibi sadece yakınlaştırdığınız bölümü görebiliyorsunuz. Bu da kitap okumak için yada herhangi bir metni okumak için ideal bir yöntem değil. PDF dosyalarında metni dosyanın kendi sayfa özelliklerine göre okuyabiliyorsunuz ve herhangi bir değişiklik yapamıyorsunuz.

Oysa EPUB biçimli e-kitaplar açık kaynak kodlu olduğu için metin, kullanılan donanıma uyum sağlayarak mevcut sayfa sayısına göre değil görüntülenen metindeki yazı karakterinin boyutuna ve sayfa yapısı özelliklerine göre biçimleniyor. Yazı karakterini, yazının boyutunu vb. özellikleri değiştirdiğinizde kitabın sayfa sayısı artabiliyor yada azalabiliyor. Örneğin yazı boyutunu değiştirdiğinizde metnin tamamında değişiklik olduğundan sayfa sayısı artıyor ancak okurken herhangi bir zorluk yaşamıyorsunuz.

Şimdi size anlatacağım program internette ücretsiz versiyonu da bulunan CALİBRE isimle e-kitap yönetimi programı. Bu programla PDF (ve daha birçok biçimde) e-kitaplarınızı EPUB'a (ya da başka bir biçime) çevirebilirsiniz. Üstelik oldukça pratik ve hatta isterseniz kapak sayfası bile ekleyebilirsiniz. PDF ve EPUB dışında hangi biçimleri çevirebildiğini aşağıda yazacağım. Bu programın bir diğer güzel yanı da kullandığınız donanıma uygun olarak ekran görüntüsünü ayarlayabilmenizi sağlaması. PDF biçimli e-kitabınız EPUB biçimine çevirip NOOK COLOR e-kitap okuyucunuzda yada KİNDLE da okumak istiyorsunuz diyelim. Programın ilgili sayfasından girdi ve çıktı ayarlarını yaparak e-kitabınızı en uygun ayarlarla oluşturabiliyorsunuz. Hepsini aşağıdaki anlatacağım sırasıyla...

15 Aralık 2011 Perşembe

Dijital Yayıncılık Forumu

"Dijital yayın" ve "dijital yayıncılık" kavramları ile e-kitap, sesli kitap, e-içerik, e-öğrenme gibi terimler günden güne daha çok duyulur olmaya başladı. Yayıncılık sektöründe korkuyla başlayan merak, telaş yerini yavaş yavaş ilgiyle yapılan bir araştırma ve çalışmaya bıraktı.
Yayıncılar, yazarlar, telif ajansları, okuyucularla birlikte sektördeki gelişmelerin sonucu olarak gelişen yeni taraflar (e-kitap sağlayıcılar, e-kitap yazılım ve donanım üreticileri) bir araya gelmeye başladılar. Teknik düzenlemeler, yasal düzenlemeler, standartlar, dijital hak yönetim sistemleri gibi konularda ortak bir fikir oluşturmak üzere yeni platformlar geliştirdiler. Meslek birliklerinin özellikle telif hakları ile ilgili yapılması gereken düzenlemeleri tartışmak ve oluşturmak için hazırladıkları çalıştay ve konferansların sayısı da artıyor.

İşte bunlardan bir tanesi de DİJİTAL YAYINCILIK FORUMU

7 Aralık 2011 Çarşamba

E-kitap Biçimleri.

Günümüzde herkes istediği bilgiye her zaman ve her yerden erişebilir ve onu kolaylıkla paylaşabilir durumda. Bilgi zengini olduk hepimiz, ancak elbette ki kullanmayı bilenler...

İnternet başlı başına bir bir bilgi hazinesi. Kitaplar, dergiler, makaleler, gazeteler, ansiklopediler, sözlükler ve daha neler neler...Hepsi elimizin altında.
Bilginin çokluğu bilginin kaydediliş biçimini ve erişim şeklini de çeşitlendirdi. Kullanılan cihazlara, programlara ve kullanım amacına göre bilgi çok farklı biçimlerde karşımıza çıkıyor artık.

"E-kitap" da bunlardan biri.. Öncelikle e-kitapla internet üzerindeki herhangi bir bilgi arasında ne fark var onu anlatalım. Bunun için ilk olarak "kitap nedir" sorusunu cevaplamalı. Unesco'nun tanımına göre kitap;
"Kapakları hariç en az 49 sayfadan oluşan süreli olmayan, belirli bir ülkede yayınlanan ve kamunun yararına sunulmuş yayındır."


Abone

Hayran

Takipçi

Yazı

Yorum